🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
$0.76
Original: $2.54
-70%EPCOS B32523Q3225K000 Film Capacitor, 2.2 �F, 250 V, PET (Polyester), � 10%, B32523 Series—
$2.54
$0.76The Story
This is a Film Capacitor, 2.2 �F, 250 V, PET (Polyester), � 10%, B32523 Series product from EPCOS with the model number B32523Q3225K000
Product details
| Operating Temperature Min | -55�C |
| Voltage Rating V DC | 250V |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 100�C |
| Product Range | B32523 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitance | 2.2�F |
| Lead Spacing | 22.5mm |
| Capacitance Tolerance | � 10% |
| Packaging | Each |
| Capacitor Dielectric Type | PET (Polyester) |
Other details
| Brand | EPCOS |
| Part Number | B32523Q3225K000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Film Capacitor, 2.2 �F, 250 V, PET (Polyester), � 10%, B32523 Series product from EPCOS with the model number B32523Q3225K000
Product details
| Operating Temperature Min | -55�C |
| Voltage Rating V DC | 250V |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 100�C |
| Product Range | B32523 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitance | 2.2�F |
| Lead Spacing | 22.5mm |
| Capacitance Tolerance | � 10% |
| Packaging | Each |
| Capacitor Dielectric Type | PET (Polyester) |
Other details
| Brand | EPCOS |
| Part Number | B32523Q3225K000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











