
Original: $4.16
-70%$4.16
$1.25The Story
- IR Reflow compatible
- -40 to +105°C Temperature range
Applications
Commercial, Industrial
Product details
| No. of Positions | 5Ways |
| Pitch Spacing | 5mm |
| Rated Current | 13.5A |
| Rated Voltage | 300V |
| Wire Connection Method | Screw |
| Wire Size AWG Max | 16AWG |
| Block Orientation | Through Hole Right Angle |
| Product Range | - |
| Wire Size AWG Min | 30AWG |
| Conductor Area CSA | 1.4mm² |
Other details
| Brand | BUCHANAN - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | 282836-5 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- IR Reflow compatible
- -40 to +105°C Temperature range
Applications
Commercial, Industrial
Product details
| No. of Positions | 5Ways |
| Pitch Spacing | 5mm |
| Rated Current | 13.5A |
| Rated Voltage | 300V |
| Wire Connection Method | Screw |
| Wire Size AWG Max | 16AWG |
| Block Orientation | Through Hole Right Angle |
| Product Range | - |
| Wire Size AWG Min | 30AWG |
| Conductor Area CSA | 1.4mm² |
Other details
| Brand | BUCHANAN - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | 282836-5 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







