
Original: $90.16
-70%$90.16
$27.05The Story
- MFC-J491DW, MFC-J497DW, MFC-J690DW, MFC-J895DW
Compatible with select Brother printers, this cyan LC3011 3011 Standard-Yield Ink Cartridge works with other inkjet cartridges to deliver quality, detailed prints for a rated yield of 200 pages.
Brother LC3011C specs
| Quantity | 1 Cartridge |
| Printer Type | Inkjet Printers |
| Container Type | Inkjet Cartridge |
| Yield Type | Standard |
| Color | Cyan |
| Ink Type | Not Specified by Manufacturer |
| Color Page Yield | 200 pages |
| Volume | Not Specified by Manufacturer |
| Compatibility | Brother MFC-J491DW Brother MFC-J497DW Brother MFC-J690DW Brother MFC-J895DW |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 0.1 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.4 x 3.8 x 1.0" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- MFC-J491DW, MFC-J497DW, MFC-J690DW, MFC-J895DW
Compatible with select Brother printers, this cyan LC3011 3011 Standard-Yield Ink Cartridge works with other inkjet cartridges to deliver quality, detailed prints for a rated yield of 200 pages.
Brother LC3011C specs
| Quantity | 1 Cartridge |
| Printer Type | Inkjet Printers |
| Container Type | Inkjet Cartridge |
| Yield Type | Standard |
| Color | Cyan |
| Ink Type | Not Specified by Manufacturer |
| Color Page Yield | 200 pages |
| Volume | Not Specified by Manufacturer |
| Compatibility | Brother MFC-J491DW Brother MFC-J497DW Brother MFC-J690DW Brother MFC-J895DW |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 0.1 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.4 x 3.8 x 1.0" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.







