
Original: $149.66
-70%$149.66
$44.90The Story
- Compatible with Avago Versatile Link family of connectors and fibre optic components
- Operating temperature range -40�C to 85�C
- Tensile force of 50N for single channel and 100N for dual channel
- Maximum external diameter is 2.27mm
- Available in wide range of reel lengths
- 0.27dB/m cable attenuation
Applications
Industrial, Automation & Process Control, Communications & Networking, Medical, Imaging, Video & Vision
Product details
| Reel Length (Imperial) | 328ft |
| Fibre Diameter | 1mm |
| External Diameter | 2.2mm |
| Jacket Colour | Black |
| Reel Length (Metric) | 100m |
| Product Range | HFBR-RXXYYYZ |
| No. of Fibres | 1Fibres |
| Jacket Material | PE |
Other details
| Brand | BROADCOM LIMITED |
| Part Number | HFBR-RUS100Z |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Compatible with Avago Versatile Link family of connectors and fibre optic components
- Operating temperature range -40�C to 85�C
- Tensile force of 50N for single channel and 100N for dual channel
- Maximum external diameter is 2.27mm
- Available in wide range of reel lengths
- 0.27dB/m cable attenuation
Applications
Industrial, Automation & Process Control, Communications & Networking, Medical, Imaging, Video & Vision
Product details
| Reel Length (Imperial) | 328ft |
| Fibre Diameter | 1mm |
| External Diameter | 2.2mm |
| Jacket Colour | Black |
| Reel Length (Metric) | 100m |
| Product Range | HFBR-RXXYYYZ |
| No. of Fibres | 1Fibres |
| Jacket Material | PE |
Other details
| Brand | BROADCOM LIMITED |
| Part Number | HFBR-RUS100Z |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










