
Original: $1,276.48
-70%$1,276.48
$382.94The Story
- Compatible with Avago Versatile Link family of connectors and fiber optic components
- Reduction of lightning and voltage transient susceptibility
- High voltage isolation
- UL VW-1 Flame-retardant
Applications
Industrial, Automation & Process Control, Communications & Networking, Computers & Computer Peripherals, Imaging, Video & Vision, Medical
Product details
| Reel Length (Imperial) | 1640ft |
| Fibre Diameter | 1mm |
| External Diameter | 2.2mm |
| Jacket Colour | Black |
| Reel Length (Metric) | 500m |
| Product Range | - |
| No. of Fibres | 2Fibres |
| Jacket Material | PE |
Other details
| Brand | BROADCOM LIMITED |
| Part Number | HFBR-EUD500Z |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Compatible with Avago Versatile Link family of connectors and fiber optic components
- Reduction of lightning and voltage transient susceptibility
- High voltage isolation
- UL VW-1 Flame-retardant
Applications
Industrial, Automation & Process Control, Communications & Networking, Computers & Computer Peripherals, Imaging, Video & Vision, Medical
Product details
| Reel Length (Imperial) | 1640ft |
| Fibre Diameter | 1mm |
| External Diameter | 2.2mm |
| Jacket Colour | Black |
| Reel Length (Metric) | 500m |
| Product Range | - |
| No. of Fibres | 2Fibres |
| Jacket Material | PE |
Other details
| Brand | BROADCOM LIMITED |
| Part Number | HFBR-EUD500Z |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.