
Original: $610.97
-70%$610.97
$183.29The Story
Product details
| Jacket Material | PTFE |
| Jacket Colour | Black |
| Wire Gauge | 16AWG |
| Conductor Area CSA | 1.34mm² |
| Reel Length (Imperial) | 328.08ft |
| Reel Length (Metric) | 100m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 19 x 0.3mm |
| Voltage Rating | 1kV |
| Conductor Material | Silver Plated Copper |
| External Diameter | 2.46mm |
| Approval Specification | - |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | BRAND REX |
| Part Number | SPC00454A002 100M |
| Quantity | Reel of 100 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Safety Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Jacket Material | PTFE |
| Jacket Colour | Black |
| Wire Gauge | 16AWG |
| Conductor Area CSA | 1.34mm² |
| Reel Length (Imperial) | 328.08ft |
| Reel Length (Metric) | 100m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 19 x 0.3mm |
| Voltage Rating | 1kV |
| Conductor Material | Silver Plated Copper |
| External Diameter | 2.46mm |
| Approval Specification | - |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | BRAND REX |
| Part Number | SPC00454A002 100M |
| Quantity | Reel of 100 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Safety Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










