Original: $44.81
-70%$44.81
$13.44The Story
- Silver plated solid and stranded copper conductors
- Jacket insulated in PTFE to BS3G210
- Ideal for use where a high level of reliability is required
- Conductor size of 24AWG and 7x0.20mm (Max Strands x Strand Size)
- Voltage rating of 300Vrms
- Operating temperature range 190�C
- Available in variety of jacket colours and cable length
Applications
Industrial, Power Management
Product details
| Reel Length (Metric) | 25m |
| Conductor Material | Silver Plated Copper |
| Jacket Material | PTFE |
| Approval Specification | - |
| External Diameter | 0.95mm |
| Voltage Rating | 300V |
| Reel Length (Imperial) | 82ft |
| Product Range | - |
| Wire Gauge | 24AWG |
| Jacket Colour | Green |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 0.2mm |
| Conductor Area CSA | 0.22mm� |
Other details
| Brand | BRAND REX |
| Part Number | SPC00443A005 25M |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Silver plated solid and stranded copper conductors
- Jacket insulated in PTFE to BS3G210
- Ideal for use where a high level of reliability is required
- Conductor size of 24AWG and 7x0.20mm (Max Strands x Strand Size)
- Voltage rating of 300Vrms
- Operating temperature range 190�C
- Available in variety of jacket colours and cable length
Applications
Industrial, Power Management
Product details
| Reel Length (Metric) | 25m |
| Conductor Material | Silver Plated Copper |
| Jacket Material | PTFE |
| Approval Specification | - |
| External Diameter | 0.95mm |
| Voltage Rating | 300V |
| Reel Length (Imperial) | 82ft |
| Product Range | - |
| Wire Gauge | 24AWG |
| Jacket Colour | Green |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 0.2mm |
| Conductor Area CSA | 0.22mm� |
Other details
| Brand | BRAND REX |
| Part Number | SPC00443A005 25M |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










