đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.40
Original: $1.32
-70%Bourns SRU1038-330Y Power Inductor (SMD) 33 µH 1.8 A Shielded SRU1038 Series 10mm x 3.8mm—
$1.32
$0.40The Story
This is a Power Inductor (SMD), 33 µH, 1.8 A, Shielded, 1.8 A, SRU1038 Series, 10mm x 10mm x 3.8mm product from BOURNS with the model number SRU1038-330Y
Product details
| Inductance | 33µH |
| RMS Current (Irms) | 1.8A |
| Inductor Construction | Shielded |
| Saturation Current (Isat) | 1.8A |
| Product Range | SRU1038 Series |
| Power Inductor Case | 10mm x 10mm x 3.8mm |
| DC Resistance Max | 0.086ohm |
| Inductance Tolerance | ± 30% |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | SRU1038-330Y |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Power Inductor (SMD), 33 µH, 1.8 A, Shielded, 1.8 A, SRU1038 Series, 10mm x 10mm x 3.8mm product from BOURNS with the model number SRU1038-330Y
Product details
| Inductance | 33µH |
| RMS Current (Irms) | 1.8A |
| Inductor Construction | Shielded |
| Saturation Current (Isat) | 1.8A |
| Product Range | SRU1038 Series |
| Power Inductor Case | 10mm x 10mm x 3.8mm |
| DC Resistance Max | 0.086ohm |
| Inductance Tolerance | ± 30% |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | SRU1038-330Y |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











