đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.36
Original: $1.20
-70%Bourns SRR6038-330Y Power Inductor (SMD) 33 µH 1.1 A Shielded 1.2 SRR6038 Series 6.8mm x 3.8mm—
$1.20
$0.36The Story
This is a Power Inductor (SMD), 33 µH, 1.1 A, Shielded, 1.2 A, SRR6038 Series, 6.8mm x 6.8mm x 3.8mm product from BOURNS with the model number SRR6038-330Y
Product details
| Inductance | 33µH |
| RMS Current (Irms) | 1.1A |
| Inductor Construction | Shielded |
| Saturation Current (Isat) | 1.2A |
| Product Range | SRR6038 Series |
| Power Inductor Case | 6.8mm x 6.8mm x 3.8mm |
| DC Resistance Max | 0.124ohm |
| Inductance Tolerance | ± 30% |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | SRR6038-330Y |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Power Inductor (SMD), 33 µH, 1.1 A, Shielded, 1.2 A, SRR6038 Series, 6.8mm x 6.8mm x 3.8mm product from BOURNS with the model number SRR6038-330Y
Product details
| Inductance | 33µH |
| RMS Current (Irms) | 1.1A |
| Inductor Construction | Shielded |
| Saturation Current (Isat) | 1.2A |
| Product Range | SRR6038 Series |
| Power Inductor Case | 6.8mm x 6.8mm x 3.8mm |
| DC Resistance Max | 0.124ohm |
| Inductance Tolerance | ± 30% |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | SRR6038-330Y |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











