
Original: $1.67
-70%$1.67
$0.50The Story
Product details
| Inductance | 33µH |
| RMS Current (Irms) | 3A |
| Saturation Current (Isat) | 2.8A |
| Product Range | SRR1260 Series |
| Power Inductor Case | 12.5mm x 12.5mm x 6mm |
| Inductor Construction | Shielded |
| DC Resistance Max | 0.06ohm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | SRR1260-330M |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Inductance | 33µH |
| RMS Current (Irms) | 3A |
| Saturation Current (Isat) | 2.8A |
| Product Range | SRR1260 Series |
| Power Inductor Case | 12.5mm x 12.5mm x 6mm |
| Inductor Construction | Shielded |
| DC Resistance Max | 0.06ohm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | SRR1260-330M |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










