đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.33
Original: $1.11
-70%BOURNS SRR0805-121K Surface Mount Power Inductor, SRR0805 Series, 120 µH, 450 mA, 660 mA, Shielded, 0.75 ohm—
$1.11
$0.33The Story
This is a Surface Mount Power Inductor, SRR0805 Series, 120 µH, 450 mA, 660 mA, Shielded, 0.75 ohm product from BOURNS with the model number SRR0805-121K
Product details
| Inductance Tolerance | ± 10% |
| RMS Current (Irms) | 450mA |
| Saturation Current (Isat) | 660mA |
| Power Inductor Case | 10.5mm x 8mm x 4.7mm |
| Inductance | 120µH |
| Inductor Construction | Shielded |
| Product Range | SRR0805 Series |
| DC Resistance Max | 0.75ohm |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | SRR0805-121K |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Surface Mount Power Inductor, SRR0805 Series, 120 µH, 450 mA, 660 mA, Shielded, 0.75 ohm product from BOURNS with the model number SRR0805-121K
Product details
| Inductance Tolerance | ± 10% |
| RMS Current (Irms) | 450mA |
| Saturation Current (Isat) | 660mA |
| Power Inductor Case | 10.5mm x 8mm x 4.7mm |
| Inductance | 120µH |
| Inductor Construction | Shielded |
| Product Range | SRR0805 Series |
| DC Resistance Max | 0.75ohm |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | SRR0805-121K |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











