đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.53
Original: $1.77
-70%BOURNS SRP7050TA-560M Surface Mount Power Inductor, SRP7050TA Series, 56 µH, 1.6 A, 2.1 A, Shielded, 0.396 ohm—
$1.77
$0.53The Story
This is a Surface Mount Power Inductor, SRP7050TA Series, 56 µH, 1.6 A, 2.1 A, Shielded, 0.396 ohm product from BOURNS with the model number SRP7050TA-560M
Product details
| Product Range | SRP7050TA Series |
| Inductance | 56µH |
| RMS Current (Irms) | 1.6A |
| Saturation Current (Isat) | 2.1A |
| Inductor Construction | Shielded |
| DC Resistance Max | 0.396ohm |
| Power Inductor Case | 7.3mm x 6.6mm x 4.8mm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | SRP7050TA-560M |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Surface Mount Power Inductor, SRP7050TA Series, 56 µH, 1.6 A, 2.1 A, Shielded, 0.396 ohm product from BOURNS with the model number SRP7050TA-560M
Product details
| Product Range | SRP7050TA Series |
| Inductance | 56µH |
| RMS Current (Irms) | 1.6A |
| Saturation Current (Isat) | 2.1A |
| Inductor Construction | Shielded |
| DC Resistance Max | 0.396ohm |
| Power Inductor Case | 7.3mm x 6.6mm x 4.8mm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | SRP7050TA-560M |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











