
Original: $5.61
-70%$5.61
$1.68The Story
- Automotive grade AEC-Q200 qualified
- Dimension of 17.3mm (L) x 16.9mm (W) x 6.7mm (H)
- Inductance value range from 1µH to 100µH
- Current value (Irms) range from 5.3A to 52A
- Saturation current Isat1 and Isat 2 range from 6.5A to 60A and 12A to 70A
- DCR value range from 1.6mohm to 118mohm
- Carbonyl powder core, enamelled copper wire
- Tin(Sn) finish terminal
- High saturation current
- Operating temperature range from -40°C to 150°C
Automotive, Power Management, Industrial, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Inductance | 68µH |
| RMS Current (Irms) | 7A |
| Inductor Construction | Shielded |
| Saturation Current (Isat) | 13A |
| Product Range | SRP1770TA Series |
| Power Inductor Case | 16.9mm x 16.9mm x 6.7mm |
| DC Resistance Max | 0.08ohm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | SRP1770TA-680M |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Automotive grade AEC-Q200 qualified
- Dimension of 17.3mm (L) x 16.9mm (W) x 6.7mm (H)
- Inductance value range from 1µH to 100µH
- Current value (Irms) range from 5.3A to 52A
- Saturation current Isat1 and Isat 2 range from 6.5A to 60A and 12A to 70A
- DCR value range from 1.6mohm to 118mohm
- Carbonyl powder core, enamelled copper wire
- Tin(Sn) finish terminal
- High saturation current
- Operating temperature range from -40°C to 150°C
Automotive, Power Management, Industrial, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Inductance | 68µH |
| RMS Current (Irms) | 7A |
| Inductor Construction | Shielded |
| Saturation Current (Isat) | 13A |
| Product Range | SRP1770TA Series |
| Power Inductor Case | 16.9mm x 16.9mm x 6.7mm |
| DC Resistance Max | 0.08ohm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | SRP1770TA-680M |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











