đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.67
Original: $2.23
-70%BOURNS SRP1245A-3R3M Surface Mount Power Inductor, SRP1245A Series, 3.3 µH, 15 A, 32 A, Shielded, 9200 µohm—
$2.23
$0.67The Story
This is a Surface Mount Power Inductor, SRP1245A Series, 3.3 µH, 15 A, 32 A, Shielded, 9200 µohm product from BOURNS with the model number SRP1245A-3R3M
Product details
| Product Range | SRP1245A Series |
| Inductance | 3.3µH |
| RMS Current (Irms) | 15A |
| Saturation Current (Isat) | 32A |
| Inductor Construction | Shielded |
| DC Resistance Max | 0.0092ohm |
| Power Inductor Case | 13.5mm x 12.5mm x 4.8mm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | SRP1245A-3R3M |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Surface Mount Power Inductor, SRP1245A Series, 3.3 µH, 15 A, 32 A, Shielded, 9200 µohm product from BOURNS with the model number SRP1245A-3R3M
Product details
| Product Range | SRP1245A Series |
| Inductance | 3.3µH |
| RMS Current (Irms) | 15A |
| Saturation Current (Isat) | 32A |
| Inductor Construction | Shielded |
| DC Resistance Max | 0.0092ohm |
| Power Inductor Case | 13.5mm x 12.5mm x 4.8mm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | SRP1245A-3R3M |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











