đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.41
Original: $1.35
-70%BOURNS SDR1307-100ML Power Inductor (SMD), 10 µH, 5.6 A, 9.2 A, SDR1307 Series, 13mm x 13mm x 7mm, Unshielded—
$1.35
$0.41The Story
This is a Power Inductor (SMD), 10 µH, 5.6 A, 9.2 A, SDR1307 Series, 13mm x 13mm x 7mm, Unshielded product from BOURNS with the model number SDR1307-100ML
Product details
| Inductance | 10µH |
| RMS Current (Irms) | 5.6A |
| Saturation Current (Isat) | 9.2A |
| Product Range | SDR1307 Series |
| Power Inductor Case | 13mm x 13mm x 7mm |
| Inductor Construction | Unshielded |
| DC Resistance Max | 0.021ohm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | SDR1307-100ML |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Power Inductor (SMD), 10 µH, 5.6 A, 9.2 A, SDR1307 Series, 13mm x 13mm x 7mm, Unshielded product from BOURNS with the model number SDR1307-100ML
Product details
| Inductance | 10µH |
| RMS Current (Irms) | 5.6A |
| Saturation Current (Isat) | 9.2A |
| Product Range | SDR1307 Series |
| Power Inductor Case | 13mm x 13mm x 7mm |
| Inductor Construction | Unshielded |
| DC Resistance Max | 0.021ohm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | SDR1307-100ML |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











