đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.10
Original: $0.33
-70%Bourns MOV-10D201KTR TVS Varistor 130 V 170 MOV-10DxxxK Series 340 Disc 10mm Metal Oxide (MOV)—
$0.33
$0.10The Story
This is a TVS Varistor, 130 V, 170 V, MOV-10DxxxK Series, 340 V, Disc 10mm, Metal Oxide Varistor (MOV) product from BOURNS with the model number MOV-10D201KTR
Product details
| Voltage Rating VAC | 130V |
| Voltage Rating V DC | 170V |
| Product Range | MOV-10DxxxK Series |
| Clamping Voltage Vc Max | 340V |
| Varistor Case Style | Disc 10mm |
| Varistor Type | Metal Oxide Varistor (MOV) |
| Peak Surge Current @ 8/20µs | 2.5kA |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Peak Energy (10/1000uS) | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | MOV-10D201KTR |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a TVS Varistor, 130 V, 170 V, MOV-10DxxxK Series, 340 V, Disc 10mm, Metal Oxide Varistor (MOV) product from BOURNS with the model number MOV-10D201KTR
Product details
| Voltage Rating VAC | 130V |
| Voltage Rating V DC | 170V |
| Product Range | MOV-10DxxxK Series |
| Clamping Voltage Vc Max | 340V |
| Varistor Case Style | Disc 10mm |
| Varistor Type | Metal Oxide Varistor (MOV) |
| Peak Surge Current @ 8/20µs | 2.5kA |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Peak Energy (10/1000uS) | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | MOV-10D201KTR |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










