đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.69
Original: $2.30
-70%BOURNS CD143A-SR05 TVS Diode, CD143A Series, 5 V, 20 V, SOT-143, 4 Pins—
$2.30
$0.69The Story
This is a TVS Diode, CD143A Series, 5 V, 20 V, SOT-143, 4 Pins product from BOURNS with the model number CD143A-SR05
Product details
| Product Range | CD143A Series |
| TVS Polarity | - |
| Reverse Stand-Off Voltage Vrwm | 5V |
| Clamping Voltage Vc Max | 20V |
| Diode Case Style | SOT-143 |
| No. of Pins | 4Pins |
| Breakdown Voltage Min | - |
| Breakdown Voltage Max | 6V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 500W |
| Packaging | Cut Tape |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q101 |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | CD143A-SR05 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a TVS Diode, CD143A Series, 5 V, 20 V, SOT-143, 4 Pins product from BOURNS with the model number CD143A-SR05
Product details
| Product Range | CD143A Series |
| TVS Polarity | - |
| Reverse Stand-Off Voltage Vrwm | 5V |
| Clamping Voltage Vc Max | 20V |
| Diode Case Style | SOT-143 |
| No. of Pins | 4Pins |
| Breakdown Voltage Min | - |
| Breakdown Voltage Max | 6V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 500W |
| Packaging | Cut Tape |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q101 |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | CD143A-SR05 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










