đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$3.56
Original: $11.87
-70%BOURNS 91A1A-B28-A15L Rotary Potentiometer, Cermet, 10 kohm, 500 mW, ± 10%, 91 Series, 1 Turns, Linear—
$11.87
$3.56The Story
This is a Rotary Potentiometer, Cermet, 10 kohm, 500 mW, ± 10%, 91 Series, 1 Turns, Linear product from BOURNS with the model number 91A1A-B28-A15L
Product details
| Track Resistance | 10kohm |
| Power Rating | 500mW |
| Resistance Tolerance | ± 10% |
| Product Range | 91 Series |
| No. of Turns | 1Turns |
| Track Taper | Linear |
| Potentiometer Mounting | Panel |
| Shaft Diameter | 6.35mm |
| No. of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | Screwdriver Slot |
| Shaft Length | 19.05mm |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | 91A1A-B28-A15L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Rotary Potentiometer, Cermet, 10 kohm, 500 mW, ± 10%, 91 Series, 1 Turns, Linear product from BOURNS with the model number 91A1A-B28-A15L
Product details
| Track Resistance | 10kohm |
| Power Rating | 500mW |
| Resistance Tolerance | ± 10% |
| Product Range | 91 Series |
| No. of Turns | 1Turns |
| Track Taper | Linear |
| Potentiometer Mounting | Panel |
| Shaft Diameter | 6.35mm |
| No. of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | Screwdriver Slot |
| Shaft Length | 19.05mm |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | 91A1A-B28-A15L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.




















