đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$9.69
Original: $32.31
-70%BOURNS 3590S-4-103L Rotary Potentiometer, Wirewound, 10 kohm, 2 W, ± 5%, 3590S Series, 10 Turns, Linear—
$32.31
$9.69The Story
This is a Rotary Potentiometer, Wirewound, 10 kohm, 2 W, ± 5%, 3590S Series, 10 Turns, Linear product from BOURNS with the model number 3590S-4-103L
Product details
| Track Resistance | 10kohm |
| Power Rating | 2W |
| Resistance Tolerance | ± 5% |
| Product Range | 3590S Series |
| No. of Turns | 10Turns |
| Track Taper | Linear |
| Potentiometer Mounting | Panel |
| Shaft Diameter | 6.34mm |
| No. of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | Screwdriver Slot |
| Shaft Length | 20.63mm |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | 3590S-4-103L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Rotary Potentiometer, Wirewound, 10 kohm, 2 W, ± 5%, 3590S Series, 10 Turns, Linear product from BOURNS with the model number 3590S-4-103L
Product details
| Track Resistance | 10kohm |
| Power Rating | 2W |
| Resistance Tolerance | ± 5% |
| Product Range | 3590S Series |
| No. of Turns | 10Turns |
| Track Taper | Linear |
| Potentiometer Mounting | Panel |
| Shaft Diameter | 6.34mm |
| No. of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | Screwdriver Slot |
| Shaft Length | 20.63mm |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | 3590S-4-103L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







