đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$12.44
Original: $41.48
-70%BOURNS 3549S-1AA-104A Rotary Potentiometer, Wirewound, 100 kohm, 2 W, ± 3%, 3549S Series, 10 Turns, Linear—
$41.48
$12.44The Story
This is a Rotary Potentiometer, Wirewound, 100 kohm, 2 W, ± 3%, 3549S Series, 10 Turns, Linear product from BOURNS with the model number 3549S-1AA-104A
Product details
| Track Resistance | 100kohm |
| Power Rating | 2W |
| Resistance Tolerance | ± 3% |
| Product Range | 3549S Series |
| No. of Turns | 10Turns |
| Track Taper | Linear |
| Potentiometer Mounting | Bushing |
| Shaft Diameter | 6.34mm |
| No. of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | Screwdriver Slot |
| Shaft Length | 12.7mm |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | 3549S-1AA-104A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Rotary Potentiometer, Wirewound, 100 kohm, 2 W, ± 3%, 3549S Series, 10 Turns, Linear product from BOURNS with the model number 3549S-1AA-104A
Product details
| Track Resistance | 100kohm |
| Power Rating | 2W |
| Resistance Tolerance | ± 3% |
| Product Range | 3549S Series |
| No. of Turns | 10Turns |
| Track Taper | Linear |
| Potentiometer Mounting | Bushing |
| Shaft Diameter | 6.34mm |
| No. of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | Screwdriver Slot |
| Shaft Length | 12.7mm |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | 3549S-1AA-104A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











