
Original: $5.14
-70%$5.14
$1.54The Story
- 1000MR Insulation resistance
- 900V Dielectric strength
- 270� �15� Electrical angle
- 50000 Cycles rotational life
- IP67 Protection rating
- 300 � Nominal mechanical angle
- Solderable pins
- UL94V-0 Flammability
Applications
Industrial, Consumer Electronics, Portable Devices, Power Management
Product details
| Shaft Length | 12.7mm |
| Shaft Diameter | 3.18mm |
| No. of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | Screwdriver Slot |
| Resistance Tolerance | � 20% |
| Product Range | 3310C Series |
| Track Taper | Linear |
| No. of Turns | 1Turns |
| Potentiometer Mounting | Through Hole |
| Power Rating | 250mW |
| Track Resistance | 10kohm |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | 3310C-001-103L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- 1000MR Insulation resistance
- 900V Dielectric strength
- 270� �15� Electrical angle
- 50000 Cycles rotational life
- IP67 Protection rating
- 300 � Nominal mechanical angle
- Solderable pins
- UL94V-0 Flammability
Applications
Industrial, Consumer Electronics, Portable Devices, Power Management
Product details
| Shaft Length | 12.7mm |
| Shaft Diameter | 3.18mm |
| No. of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | Screwdriver Slot |
| Resistance Tolerance | � 20% |
| Product Range | 3310C Series |
| Track Taper | Linear |
| No. of Turns | 1Turns |
| Potentiometer Mounting | Through Hole |
| Power Rating | 250mW |
| Track Resistance | 10kohm |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | 3310C-001-103L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







