
Original: $130.80
-70%$130.80
$39.24The Story
BLUTEC BTLPE6 Overview
The Coiled D-Tap to Regulated LP-E6 Dummy Battery Cable from BLUTEC lets you connect a compatible brick battery to cameras and accessories that use an LP-E6 battery, allowing for extended power. It supports 12 to 28 VDC input from your D-Tap source, and the built-in regulator ensures that a steady 7.9 VDC output is sent through the dummy battery to power your device. The coiled cable measures 24" long when contracted and extends to 36", making it suitable for compact as well as larger rigs.
In the Box
- BLUTEC Coiled D-Tap to Regulated LP-E6 Dummy Battery Cable (24 to 36")
- Limited 1-Year Warranty
BLUTEC BTLPE6 Specs
| Length | 24 to 36" / 61 to 91 cm |
| Connector | D-Tap |
| Dummy Battery | LP-E6 Type |
| Input | 12 to 28 VDC |
| Output | 7.9 VDC, Regulated |
| Weight | Approx. 3.2 oz / 91 g |
| Package Weight | 0.17 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.65 x 4.9 x 1.2" |
BLUTEC BTLPE6 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Description
BLUTEC BTLPE6 Overview
The Coiled D-Tap to Regulated LP-E6 Dummy Battery Cable from BLUTEC lets you connect a compatible brick battery to cameras and accessories that use an LP-E6 battery, allowing for extended power. It supports 12 to 28 VDC input from your D-Tap source, and the built-in regulator ensures that a steady 7.9 VDC output is sent through the dummy battery to power your device. The coiled cable measures 24" long when contracted and extends to 36", making it suitable for compact as well as larger rigs.
In the Box
- BLUTEC Coiled D-Tap to Regulated LP-E6 Dummy Battery Cable (24 to 36")
- Limited 1-Year Warranty
BLUTEC BTLPE6 Specs
| Length | 24 to 36" / 61 to 91 cm |
| Connector | D-Tap |
| Dummy Battery | LP-E6 Type |
| Input | 12 to 28 VDC |
| Output | 7.9 VDC, Regulated |
| Weight | Approx. 3.2 oz / 91 g |
| Package Weight | 0.17 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.65 x 4.9 x 1.2" |
BLUTEC BTLPE6 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

















