
Original: $558.28
-70%$558.28
$167.48The Story
| General | |
|---|---|
| Product Type | External battery pack / battery charger |
| Width | 7.1 in |
| Depth | 3.1 in |
| Height | 7.5 in |
| Weight | 2.98 lbs |
| Power Device | |
|---|---|
| Voltage Required | AC 100-240 V (47 - 63 Hz) |
| Voltage Provided | 16.8 V |
| Power Provided | 100 Watt |
| Max Electric Current | 6 A |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 140 Wh |
| Recharge Time | 2 hour(s) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Included Accessories | Carrying case |
| Manufacturer Warranty | |
|---|---|
| Service & Support | Limited warranty - 18 months |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 2.9 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.3 x 8.0 x 3.8" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| General | |
|---|---|
| Product Type | External battery pack / battery charger |
| Width | 7.1 in |
| Depth | 3.1 in |
| Height | 7.5 in |
| Weight | 2.98 lbs |
| Power Device | |
|---|---|
| Voltage Required | AC 100-240 V (47 - 63 Hz) |
| Voltage Provided | 16.8 V |
| Power Provided | 100 Watt |
| Max Electric Current | 6 A |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 140 Wh |
| Recharge Time | 2 hour(s) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Included Accessories | Carrying case |
| Manufacturer Warranty | |
|---|---|
| Service & Support | Limited warranty - 18 months |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 2.9 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.3 x 8.0 x 3.8" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

















