
Original: $101.95
-70%$101.95
$30.59The Story
- Integrated short-circuit and overload protection
- Robust plastic enclosure for rail mounting, e.g. in consumer units or meter mounting boards
Product details
| Modular Transformer Type | Safety Isolating |
| Primary Voltages | 230V |
| Secondary Voltages | 24V |
| Power Rating | 10VA |
| Safety Class | Class 2 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | BLOCK |
| Part Number | ACT 10 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Integrated short-circuit and overload protection
- Robust plastic enclosure for rail mounting, e.g. in consumer units or meter mounting boards
Product details
| Modular Transformer Type | Safety Isolating |
| Primary Voltages | 230V |
| Secondary Voltages | 24V |
| Power Rating | 10VA |
| Safety Class | Class 2 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | BLOCK |
| Part Number | ACT 10 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











