🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$4.62
Original: $15.41
-70%BI TECHNOLOGIES / TT ELECTRONICS BPC5501J Resistor, 500 ohm, 5 W, 500 V, � 5%, BPC Series, Thick Film—
$15.41
$4.62The Story
This is a Resistor, 500 ohm, 5 W, 500 V, � 5%, BPC Series, Thick Film product from BI TECHNOLOGIES / TT ELECTRONICS with the model number BPC5501J
Product details
| Temperature Coefficient | � 100ppm/�C |
| Power Rating | 5W |
| Resistor Element Material | Thick Film |
| Resistance | 500ohm |
| Resistance Tolerance | � 5% |
| Product Range | BPC Series |
| Resistor Terminals | - |
| Voltage Rating | 500V |
Other details
| Brand | BI TECHNOLOGIES / TT ELECTRONICS |
| Part Number | BPC5501J |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Resistor, 500 ohm, 5 W, 500 V, � 5%, BPC Series, Thick Film product from BI TECHNOLOGIES / TT ELECTRONICS with the model number BPC5501J
Product details
| Temperature Coefficient | � 100ppm/�C |
| Power Rating | 5W |
| Resistor Element Material | Thick Film |
| Resistance | 500ohm |
| Resistance Tolerance | � 5% |
| Product Range | BPC Series |
| Resistor Terminals | - |
| Voltage Rating | 500V |
Other details
| Brand | BI TECHNOLOGIES / TT ELECTRONICS |
| Part Number | BPC5501J |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







