
Original: $1,133.27
-70%$1,133.27
$339.98The Story
Beseler Printmaker 35 Overview
The Beseler Printmaker 35 Condenser Enlarger is a full-featured American made enlarger for printing from 35mm film. (A 6x7cm upgrade kit is also available.) The Printmaker 35 is supplied with an interchangeable Condenser lightsource.
NOTE: Does Not Include Lens, Lensboard & Negative Carrier
In the Box
- Beseler Printmaker 35 Condenser Enlarger with Baseboard
- Chassis
- Baseboard
- 35mm Condenser lamphouse
- Below-the-lens accessory holder
- Internal Filter Holder for 3-1/2 x 3-1/2" variable contrast or color printing filters
- PH 140 Lamp
- One Year Warranty<p><B><I>NOTE: </B> Does not include lens, lensboard & negative carrier</I>
Beseler Printmaker 35 Specs
| Maximum Film Size | 35 mm 6 x 7 cm (via Optional Accessory) |
| Maximum Height | 39.5" / 1Â m |
| Baseboard Size | 19 x 14" / 48.3 x 35.6Â cm |
| Maximum Print Size on Baseboard | Approx. 11 x 14" / 27.9 x 35.6Â cm |
| Reversible Column | Yes |
| Wall Projection | None |
| Tilts | No |
| Light Source | Condenser |
| Replacement Lamp | PH 140 |
| Voltage | 120 VAC |
| Voltage Stabilized | No |
| Filter Drawer | Yes, for 3.5 x 3.5" / 8.9 x 8.9 cm Filters |
| Modular Head System | 67 VC-W Variable Contrast Head Dichro 67 Colorhead |
| Package Weight | 22.96 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 34 x 15 x 8" |
Beseler Printmaker 35 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Description
Beseler Printmaker 35 Overview
The Beseler Printmaker 35 Condenser Enlarger is a full-featured American made enlarger for printing from 35mm film. (A 6x7cm upgrade kit is also available.) The Printmaker 35 is supplied with an interchangeable Condenser lightsource.
NOTE: Does Not Include Lens, Lensboard & Negative Carrier
In the Box
- Beseler Printmaker 35 Condenser Enlarger with Baseboard
- Chassis
- Baseboard
- 35mm Condenser lamphouse
- Below-the-lens accessory holder
- Internal Filter Holder for 3-1/2 x 3-1/2" variable contrast or color printing filters
- PH 140 Lamp
- One Year Warranty<p><B><I>NOTE: </B> Does not include lens, lensboard & negative carrier</I>
Beseler Printmaker 35 Specs
| Maximum Film Size | 35 mm 6 x 7 cm (via Optional Accessory) |
| Maximum Height | 39.5" / 1Â m |
| Baseboard Size | 19 x 14" / 48.3 x 35.6Â cm |
| Maximum Print Size on Baseboard | Approx. 11 x 14" / 27.9 x 35.6Â cm |
| Reversible Column | Yes |
| Wall Projection | None |
| Tilts | No |
| Light Source | Condenser |
| Replacement Lamp | PH 140 |
| Voltage | 120 VAC |
| Voltage Stabilized | No |
| Filter Drawer | Yes, for 3.5 x 3.5" / 8.9 x 8.9 cm Filters |
| Modular Head System | 67 VC-W Variable Contrast Head Dichro 67 Colorhead |
| Package Weight | 22.96 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 34 x 15 x 8" |
Beseler Printmaker 35 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.












