đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$175.23
Bescor Canon BP-A60 Dual-Bay Battery Charger with LCD Screen—
$175.23
The Story
Bescor BPA60DBC Overview
This Canon BP-A60 Dual-Bay Battery Charger with LCD Screen from Bescor allows you to recharge two BP-A60 batteries simultaneously. An LCD shows the charging status of each battery. Included with the charger is an AC power cable to plug it into an outlet.
UPC: 074114796050
In the Box
- Bescor Canon BP-A60 Dual-Bay Battery Charger with LCD Screen
- Power Cable
Bescor BPA60DBC Specs
| Mount / Series Type | Canon BP-A Series |
| Number of Battery Bays | 2 |
Electrical
| AC Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Multi-Bay Charging Modes | Simultaneous |
| Chemistry | Lithium-Ion |
General
| Indicator | LCD Display |
Packaging Info
| Package Weight | 0.87 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.8 x 5.1 x 1.9" |
Bescor BPA60DBC Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Description
Bescor BPA60DBC Overview
This Canon BP-A60 Dual-Bay Battery Charger with LCD Screen from Bescor allows you to recharge two BP-A60 batteries simultaneously. An LCD shows the charging status of each battery. Included with the charger is an AC power cable to plug it into an outlet.
UPC: 074114796050
In the Box
- Bescor Canon BP-A60 Dual-Bay Battery Charger with LCD Screen
- Power Cable
Bescor BPA60DBC Specs
| Mount / Series Type | Canon BP-A Series |
| Number of Battery Bays | 2 |
Electrical
| AC Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Multi-Bay Charging Modes | Simultaneous |
| Chemistry | Lithium-Ion |
General
| Indicator | LCD Display |
Packaging Info
| Package Weight | 0.87 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.8 x 5.1 x 1.9" |
Bescor BPA60DBC Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

















