đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$405.33
Original: $1,351.09
-70%Belden YE04709+00305 Networking Cable EIB Bus Unscreened Cat6 24 AWG 1000 ft 305 m—
$1,351.09
$405.33The Story
Datatwist® patch network cable supports Category 6 and 5e applications.
Product details
| Cable Shielding | Unscreened |
| LAN Category | Cat6 |
| Wire Gauge | 24AWG |
| Conductor Area CSA | - |
| Reel Length (Imperial) | 1000ft |
| Reel Length (Metric) | 305m |
| No. of Pairs | 4 Pair |
| Jacket Colour | Grey |
| No. of Max Strands x Strand Size | 24 x 7AWG |
| Voltage Rating | 72V |
| Jacket Material | LSZH |
| Conductor Material | Copper |
| External Diameter | 5.7mm |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | BELDEN |
| Part Number | YE04709+00305 |
| Quantity | Reel of 305 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Datatwist® patch network cable supports Category 6 and 5e applications.
Product details
| Cable Shielding | Unscreened |
| LAN Category | Cat6 |
| Wire Gauge | 24AWG |
| Conductor Area CSA | - |
| Reel Length (Imperial) | 1000ft |
| Reel Length (Metric) | 305m |
| No. of Pairs | 4 Pair |
| Jacket Colour | Grey |
| No. of Max Strands x Strand Size | 24 x 7AWG |
| Voltage Rating | 72V |
| Jacket Material | LSZH |
| Conductor Material | Copper |
| External Diameter | 5.7mm |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | BELDEN |
| Part Number | YE04709+00305 |
| Quantity | Reel of 305 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










