đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$389.63
Original: $1,298.77
-70%Belden 9919 0091000 9919 0091000 Hook UP Wire 1000FT 20AWG Copper White 300V—
$1,298.77
$389.63The Story
This is a 9919 0091000 HOOK UP WIRE , 1000FT, 20AWG, COPPER, WHITE, 300V product from BELDEN with the model number 9919 0091000
Product details
| Jacket Material | PVC |
| Jacket Colour | White |
| Wire Gauge | 20AWG |
| Conductor Area CSA | - |
| Reel Length (Imperial) | 1000ft |
| Reel Length (Metric) | 305m |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 28AWG |
| Voltage Rating | 300V |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 1.753mm |
| Approval Specification | CSA TRSR-64, UL 1007, UL 1569 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | BELDEN |
| Part Number | 9919 0091000 |
| Quantity | Reel of 1000 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a 9919 0091000 HOOK UP WIRE , 1000FT, 20AWG, COPPER, WHITE, 300V product from BELDEN with the model number 9919 0091000
Product details
| Jacket Material | PVC |
| Jacket Colour | White |
| Wire Gauge | 20AWG |
| Conductor Area CSA | - |
| Reel Length (Imperial) | 1000ft |
| Reel Length (Metric) | 305m |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 28AWG |
| Voltage Rating | 300V |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 1.753mm |
| Approval Specification | CSA TRSR-64, UL 1007, UL 1569 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | BELDEN |
| Part Number | 9919 0091000 |
| Quantity | Reel of 1000 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










