
Original: $10.93
-70%$10.93
$3.28The Story
- 124R Nominal characteristic impedance
- 0.18�H/ft Nominal inductance
- 12.2pF/ft Conductor to conductor nominal capacitance
- 22pF/ft Conductor to other conductor and shield nominal capacitance
- 66% Nominal velocity of propagation
- 31.8R/1000ft at 20�C Nominal conductor DC resistance
- 12R/1000ft at 20�C Nominal outer shield DC resistance
- UL1685 Flame tested
Applications
Industrial
Product details
| Reel Length (Metric) | - |
| Conductor Material | Copper |
| Jacket Material | PVC |
| External Diameter | 6.1mm |
| Reel Length (Imperial) | - |
| Impedance | 124ohm |
| Product Range | - |
| Wire Gauge | 25AWG |
| Jacket Colour | Blue |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 0.18mm |
| Conductor Area CSA | 0.163mm� |
Other details
| Brand | BELDEN |
| Part Number | 9271 |
| Quantity | 1 Metre |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- 124R Nominal characteristic impedance
- 0.18�H/ft Nominal inductance
- 12.2pF/ft Conductor to conductor nominal capacitance
- 22pF/ft Conductor to other conductor and shield nominal capacitance
- 66% Nominal velocity of propagation
- 31.8R/1000ft at 20�C Nominal conductor DC resistance
- 12R/1000ft at 20�C Nominal outer shield DC resistance
- UL1685 Flame tested
Applications
Industrial
Product details
| Reel Length (Metric) | - |
| Conductor Material | Copper |
| Jacket Material | PVC |
| External Diameter | 6.1mm |
| Reel Length (Imperial) | - |
| Impedance | 124ohm |
| Product Range | - |
| Wire Gauge | 25AWG |
| Jacket Colour | Blue |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 0.18mm |
| Conductor Area CSA | 0.163mm� |
Other details
| Brand | BELDEN |
| Part Number | 9271 |
| Quantity | 1 Metre |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







