
Original: $75.60
-70%$75.60
$22.68The Story
Product details
| Jacket Material | PVC |
| Jacket Colour | Red |
| Wire Gauge | 18AWG |
| Conductor Area CSA | - |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 26AWG |
| Voltage Rating | 600V |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 1.727mm |
| Approval Specification | MIL-W-16878/1 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | BELDEN |
| Part Number | 8501 002100 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Jacket Material | PVC |
| Jacket Colour | Red |
| Wire Gauge | 18AWG |
| Conductor Area CSA | - |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 26AWG |
| Voltage Rating | 600V |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 1.727mm |
| Approval Specification | MIL-W-16878/1 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | BELDEN |
| Part Number | 8501 002100 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









