đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$464.08
Belden 83010 002100 83010 002100 Wire Hook Up Hi Temp Ptfe Red 16 AWG 100 ft 30.5 m New—
$464.08
The Story
This is a 83010 002100 Wire , Hook Up, Hi Temp, PTFE, Red, 16 AWG, 100 ft, 30.5 m New product from BELDEN with the model number 83010 002100
Product details
| Jacket Material | PTFE |
| Jacket Colour | Red |
| Wire Gauge | 16AWG |
| Conductor Area CSA | - |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| Operating Temperature Max | 200°C |
| No. of Max Strands x Strand Size | 19 x 29AWG |
| Voltage Rating | 600V |
| Conductor Material | Silver Plated Copper |
| External Diameter | 1.956mm |
| Approval Specification | MIL-W-16878/4, UL 1371 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | BELDEN |
| Part Number | 83010 002100 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a 83010 002100 Wire , Hook Up, Hi Temp, PTFE, Red, 16 AWG, 100 ft, 30.5 m New product from BELDEN with the model number 83010 002100
Product details
| Jacket Material | PTFE |
| Jacket Colour | Red |
| Wire Gauge | 16AWG |
| Conductor Area CSA | - |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| Operating Temperature Max | 200°C |
| No. of Max Strands x Strand Size | 19 x 29AWG |
| Voltage Rating | 600V |
| Conductor Material | Silver Plated Copper |
| External Diameter | 1.956mm |
| Approval Specification | MIL-W-16878/4, UL 1371 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | BELDEN |
| Part Number | 83010 002100 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










