đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$236.16
Original: $787.20
-70%Banner Engineering AT-FM-10K Safety Relay 24 V DPST-NO Duo-Touch SG Series DIN Rail 6 A Screw—
$787.20
$236.16The Story
This is a Safety Relay, 24 V, DPST-NO, Duo-Touch SG Series, DIN Rail, 6 A, Screw product from BANNER ENGINEERING with the model number AT-FM-10K
Product details
| Coil Voltage | 24V |
| Contact Configuration | DPST-NO |
| Product Range | Duo-Touch SG Series |
| Relay Mounting | DIN Rail |
| Contact Current | 6A |
| Relay Terminals | Screw |
| Contact Voltage AC Nom | 250V |
| Contact Voltage DC Nom | 24V |
| Contact Material | Silver Nickel |
| IP Rating | IP20 |
| Approvals & Standards | - |
Other details
| Brand | BANNER ENGINEERING |
| Part Number | AT-FM-10K |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Safety Relay, 24 V, DPST-NO, Duo-Touch SG Series, DIN Rail, 6 A, Screw product from BANNER ENGINEERING with the model number AT-FM-10K
Product details
| Coil Voltage | 24V |
| Contact Configuration | DPST-NO |
| Product Range | Duo-Touch SG Series |
| Relay Mounting | DIN Rail |
| Contact Current | 6A |
| Relay Terminals | Screw |
| Contact Voltage AC Nom | 250V |
| Contact Voltage DC Nom | 24V |
| Contact Material | Silver Nickel |
| IP Rating | IP20 |
| Approvals & Standards | - |
Other details
| Brand | BANNER ENGINEERING |
| Part Number | AT-FM-10K |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











