![AVX TRJE107K020R0150 Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 µF, 20 V, TRJ Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric]](https://img.tanotishq.shop/images/product/avx-trje107k020r0150-surface-mount-tantalum-capacitor-100-micro-f-20-v-trj-series-plusmn-10-2917-7343-metric-1.jpg)
Original: $8.06
-70%$8.06
$2.42The Story
Product details
| Capacitance | 100µF |
| Voltage Rating | 20V |
| Product Range | TRJ Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 0.15ohm |
| Manufacturer Size Code | E |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TRJE107K020R0150 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Capacitance | 100µF |
| Voltage Rating | 20V |
| Product Range | TRJ Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 0.15ohm |
| Manufacturer Size Code | E |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TRJE107K020R0150 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











