![AVX TPSE227M016R0100 Surface Mount Tantalum Capacitor, 220 µF, 16 V, TPS Series, ± 20%, 2917 [7343 Metric]](https://img.tanotishq.shop/images/product/avx-tpse227m016r0100-surface-mount-tantalum-capacitor-220-micro-f-16-v-tps-series-plusmn-20-2917-7343-metric-1.jpg)
Original: $3.84
-70%$3.84
$1.15The Story
Product details
| Manufacturer Size Code | E |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Voltage Rating | 16V |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Product Range | TPS Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | 0.1ohm |
| Capacitance | 220µF |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TPSE227M016R0100 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Manufacturer Size Code | E |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Voltage Rating | 16V |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Product Range | TPS Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | 0.1ohm |
| Capacitance | 220µF |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TPSE227M016R0100 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











