🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
![AVX TPSE227K010R0050 Surface Mount Tantalum Capacitor 220 µF 10 V TPS Series ± 10% 2917 [7343 Metric] -55 °C](https://img.tanotishq.shop/images/product/avx-tpse227k010r0050-surface-mount-tantalum-capacitor-220-micro-f-10-v-tps-series-plusmn-10-2917-7343-metric-55-deg-c-1.jpg)
$1.06
Original: $3.54
-70%AVX TPSE227K010R0050 Surface Mount Tantalum Capacitor 220 µF 10 V TPS Series ± 10% 2917 [7343 Metric] -55 °C—
$3.54
$1.06The Story
This is a Surface Mount Tantalum Capacitor, 220 µF, 10 V, TPS Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric], -55 °C product from AVX with the model number TPSE227K010R0050
Product details
| Capacitance | 220µF |
| Voltage Rating | 10V |
| Product Range | TPS Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 0.05ohm |
| Manufacturer Size Code | E |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TPSE227K010R0050 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Surface Mount Tantalum Capacitor, 220 µF, 10 V, TPS Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric], -55 °C product from AVX with the model number TPSE227K010R0050
Product details
| Capacitance | 220µF |
| Voltage Rating | 10V |
| Product Range | TPS Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 0.05ohm |
| Manufacturer Size Code | E |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TPSE227K010R0050 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











