![AVX TPSD476K035R0300V Surface Mount Tantalum Capacitor 47 µF 35 V 2917 [7343 Metric] TPS Series ± 10% -55 °C](https://img.tanotishq.shop/images/product/avx-tpsd476k035r0300v-surface-mount-tantalum-capacitor-47-micro-f-35-v-2917-7343-metric-tps-series-plusmn-10-55-deg-c-1.jpg)
Original: $3.57
-70%$3.57
$1.07The Story
Product details
| Capacitance | 47µF |
| Voltage Rating | 35V |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Product Range | TPS Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 0.3ohm |
| Manufacturer Size Code | D |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TPSD476K035R0300V |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
![AVX TPSD476K035R0300V Surface Mount Tantalum Capacitor 47 µF 35 V 2917 [7343 Metric] TPS Series ± 10% -55 °C - Image 2](https://img.tanotishq.shop/images/product/avx-tpsd476k035r0300v-surface-mount-tantalum-capacitor-47-micro-f-35-v-2917-7343-metric-tps-series-plusmn-10-55-deg-c-2.jpg)
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Product details
| Capacitance | 47µF |
| Voltage Rating | 35V |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Product Range | TPS Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 0.3ohm |
| Manufacturer Size Code | D |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TPSD476K035R0300V |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











