![AVX TPSC336K016R0300 Surface Mount Tantalum Capacitor, 33 µF, 16 V, TPS Series, ± 10%, 2312 [6032 Metric]](https://img.tanotishq.shop/images/product/avx-tpsc336k016r0300-surface-mount-tantalum-capacitor-33-micro-f-16-v-tps-series-plusmn-10-2312-6032-metric-1.jpg)
Original: $1.32
-70%$1.32
$0.40The Story
Product details
| Capacitance | 33µF |
| Voltage Rating | 16V |
| Product Range | TPS Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
| Tantalum Capacitor Case | 2312 [6032 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 0.3ohm |
| Manufacturer Size Code | C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TPSC336K016R0300 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Packaging / Drawing / Footprint EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Capacitance | 33µF |
| Voltage Rating | 16V |
| Product Range | TPS Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
| Tantalum Capacitor Case | 2312 [6032 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 0.3ohm |
| Manufacturer Size Code | C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TPSC336K016R0300 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Packaging / Drawing / Footprint EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











