🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.47
Original: $1.57
-70%AVX TAP685M025CCS Tantalum Capacitor, Resin Dipped, 6.8 µF, 25 V, TAP Series, ± 20%, Radial Leaded—
$1.57
$0.47The Story
This is a Tantalum Capacitor, Resin Dipped, 6.8 µF, 25 V, TAP Series, ± 20%, Radial Leaded product from AVX with the model number TAP685M025CCS
Product details
| Capacitance | 6.8µF |
| Voltage Rating | 25V |
| Product Range | TAP Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 5mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| ESR | 3.1ohm |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TAP685M025CCS |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Tantalum Capacitor, Resin Dipped, 6.8 µF, 25 V, TAP Series, ± 20%, Radial Leaded product from AVX with the model number TAP685M025CCS
Product details
| Capacitance | 6.8µF |
| Voltage Rating | 25V |
| Product Range | TAP Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 5mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| ESR | 3.1ohm |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TAP685M025CCS |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











