🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
![AVX TAJY227K010RNJ Surface Mount Tantalum Capacitor, 220 µF, 10 V, TAJ Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric]](https://img.tanotishq.shop/images/product/avx-tajy227k010rnj-surface-mount-tantalum-capacitor-220-micro-f-10-v-taj-series-plusmn-10-2917-7343-metric-1.jpg)
$0.99
Original: $3.30
-70%AVX TAJY227K010RNJ Surface Mount Tantalum Capacitor, 220 µF, 10 V, TAJ Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric]—
$3.30
$0.99The Story
This is a Surface Mount Tantalum Capacitor, 220 µF, 10 V, TAJ Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric] product from AVX with the model number TAJY227K010RNJ
Product details
| Capacitance | 220µF |
| Voltage Rating | 10V |
| Product Range | TAJ Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 0.5ohm |
| Manufacturer Size Code | Y |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TAJY227K010RNJ |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Packaging / Drawing / Footprint EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Surface Mount Tantalum Capacitor, 220 µF, 10 V, TAJ Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric] product from AVX with the model number TAJY227K010RNJ
Product details
| Capacitance | 220µF |
| Voltage Rating | 10V |
| Product Range | TAJ Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 0.5ohm |
| Manufacturer Size Code | Y |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TAJY227K010RNJ |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Packaging / Drawing / Footprint EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











