
Original: $13.50
-70%$13.50
$4.05The Story
Applications
Aerospace, Defence, Military
Product details
| Operating Temperature Min | -55�C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 125�C |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | CK06 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitance | 1�F |
| Lead Spacing | 5.08mm |
| Capacitance Tolerance | � 10% |
| Packaging | Each |
| Dielectric Characteristic | X7R |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | CK06BX105K |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Applications
Aerospace, Defence, Military
Product details
| Operating Temperature Min | -55�C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 125�C |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | CK06 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitance | 1�F |
| Lead Spacing | 5.08mm |
| Capacitance Tolerance | � 10% |
| Packaging | Each |
| Dielectric Characteristic | X7R |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | CK06BX105K |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











