![AVX 1812GC102MAT1A SMD Multilayer Ceramic Capacitor, High Voltage, 1812 [4532 Metric], 1000 pF, 2 kV, ± 20%, X7R](https://img.tanotishq.shop/images/product/avx-1812gc102mat1a-smd-multilayer-ceramic-capacitor-high-voltage-1812-4532-metric-1000-pf-2-kv-plusmn-20-x7r-1-1.jpg)
Original: $1.27
-70%$1.27
$0.38The Story
Product details
| Ceramic Capacitor Case | 1812 [4532 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Voltage Rating | 2kV |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitance | 1000pF |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
| Dielectric Characteristic | X7R |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | 1812GC102MAT1A |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Packaging / Drawing / Footprint EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Ceramic Capacitor Case | 1812 [4532 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Voltage Rating | 2kV |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitance | 1000pF |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
| Dielectric Characteristic | X7R |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | 1812GC102MAT1A |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Packaging / Drawing / Footprint EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











