đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
$15.91
Original: $53.02
-70%AUTONICS PR18-8DP INDUCTIVE PROXIMITY SENSOR—
$53.02
$15.91The Story
This is a INDUCTIVE PROXIMITY SENSOR product from AUTONICS with the model number PR18-8DP
Product details
| Sensing Range Max | 8mm |
| Thread Size - Metric | M18 |
| Sensor Output | PNP |
| Supply Voltage DC Min | 10V |
| Supply Voltage DC Max | 30V |
| Product Range | PR Series |
Other details
| Brand | AUTONICS |
| Part Number | PR18-8DP |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a INDUCTIVE PROXIMITY SENSOR product from AUTONICS with the model number PR18-8DP
Product details
| Sensing Range Max | 8mm |
| Thread Size - Metric | M18 |
| Sensor Output | PNP |
| Supply Voltage DC Min | 10V |
| Supply Voltage DC Max | 30V |
| Product Range | PR Series |
Other details
| Brand | AUTONICS |
| Part Number | PR18-8DP |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












