
Original: $713.41
-70%$713.41
$214.02The Story
The Atlas Sound TSD-ML11 1x1 Mic/Line Preamp with EQ and Mute is a high headroom, low noise mic preamp that can be used as a standalone preamp or in conference room systems, board meetings, courtrooms, council chambers, and public forums system that need mute and push to talk microphone functions.
The TSD-ML11 features switchable phantom power for powering condenser microphones and has four EQ cut filters centered at common frequencies to eliminate feedback and control voice shaping. The variable mic preamp helps further eliminate noise for quiet operation as well as reduces unwanted coloration and changes in tonality and a 12dB @ 125Hz high pass filter is available on each mic input to minimize bass rumble and low frequency feedback in the system and ensure focus and clarity stays on voice sound spectrum.
An output limiter/compressor is also included for system protection to avoid clipping and eliminate distortion. Mic Mute and Mic On control allows microphones in the system to be push-to-talk enabled or muted for speaker priority. The unit requires a power supply (not included) for operation.
- Audio Applications
-
- Mic Preamp
- Line Preamp
- Line Drive
- Choirs
- Remote Mic Control
- Mic/Line I/O via Removable Phoenix Style Connector
- 125Hz/12dB Low Cut Filter
- Phantom Power
- Four Preset Frequency Notch Filters For Tone and Feedback Control
- Variable Output Limiter/Compressor
- Mic Mute/Mic On Via Contact Closure
- Input Signal & Peak Indicator LEDs
- High Gain Output for Long Distance Applications
- Separate Ground Connections
- Cable Management Systems
- Multiple Mounting Configurations
- Removable Phoenix Style I/O Connectors
- Security Covers Included for Front Panel Level Controls
- Set of Hook and Loop Fasteners
- 2 x Brackets
- 2 x Cable Retainer
- Set of Front Panel Security Covers
- Limited 1-Year Warranty
| Inputs | |
|---|---|
| Type | 1x Balanced mic or line selectable removable 3 position captive screw 1/8" (3.5 mm) spacing |
| Impedance | Balanced: 1.2 k? Unbalanced: 600 ? |
| Phantom Power | 24 V DC, defeatable |
| Low Cut Filters | 12 dB @ 125 Hz, defeatable |
| Line Input Level | 1 V (0 dBV) Balanced 2 V (+6 dBV) Balanced Output Maximum Input 8 V (+15 dBV) |
| Mic Input Level | 46 dB Gain 10 mV (-40 dB) Balanced = 2 V (+6 dBV) Balanced Output, Maximum Input 40 mV (-27 dBV) |
| Output | |
|---|---|
| Type | 1x Balanced mic or line selectable removable 3 position captive screw 1/8" (3.5 mm) spacing |
| Impedance | Balanced: 300 ? Unbalanced: 150 ? |
| Line Output Level | 1 V (0 dBV) In = 2 V (+6 dBV), Maximum Output 6 V (15 dBV) |
| Mic Output | Mic Output Level: 10 mV (-40 dBV) In = 80 mV (-21 dBV) Maximum Output: 300 mV (-10 dBV) |
| Controls | |
|---|---|
| Input Level | 1x Removable Knob with Security Cover |
| Output Level | 1x Removable Knob with Security Cover |
| Limiter | Output Limiter: Threshold Adjust From +18 dB to No Output; Hard Knee Limit |
| Microphone | Microphone Mute: Contact Closure, Removable 2 Position Captive Screw 1/8" (3.5 mm) Spacing Microphone On: Contact Closure, Removable 2 Position Captive Screw 1/8" (3.5 mm) Spacing |
| Dip Switches | Input 1 On/Off Phantom Power 24 V DC Input Mic/Line Select Input 125 Hz/12 dB High Pass Filter Output x1, Mic/Line Select EQ, 12 dB Cut Filters 250 Hz, 1, 2.5, 6.3 kHz |
| Indicators | |
|---|---|
| Input Signal | Green, 25 mV On Threshold |
| Peak | Input Peak: Red, -3 dB Before Clip |
| Limiter | Red, Output Limiter Activation |
| Power | Blue |
| Electrical | |
|---|---|
| Frequency Response | 20 Hz to 20 kHz (�1 dB) |
| THD | 0.06% @ 1 kHz |
| Limiter | Output Limiter: Threshold Adjust 50 mV to No Limiter |
| Signal to Noise Ratio | Line to Line: 85 dBV Mic to Line: 70 dBV Line to Mic: 55 dBV Mic to Mic: 55 dBV |
| Power Requirements | |
|---|---|
| Voltage | 24 V DC |
| Power Consumption | 100 mA 2.4 W |
| General | |
|---|---|
| Chassis | Aluminum |
| Dimensions (HxWxD) | 1.5 x 4 x 2.75" (39 x 101 x 70 mm) |
| Weight | 6 oz (165 g) |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 1.0 lb |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Atlas Sound TSD-ML11 1x1 Mic/Line Preamp with EQ and Mute is a high headroom, low noise mic preamp that can be used as a standalone preamp or in conference room systems, board meetings, courtrooms, council chambers, and public forums system that need mute and push to talk microphone functions.
The TSD-ML11 features switchable phantom power for powering condenser microphones and has four EQ cut filters centered at common frequencies to eliminate feedback and control voice shaping. The variable mic preamp helps further eliminate noise for quiet operation as well as reduces unwanted coloration and changes in tonality and a 12dB @ 125Hz high pass filter is available on each mic input to minimize bass rumble and low frequency feedback in the system and ensure focus and clarity stays on voice sound spectrum.
An output limiter/compressor is also included for system protection to avoid clipping and eliminate distortion. Mic Mute and Mic On control allows microphones in the system to be push-to-talk enabled or muted for speaker priority. The unit requires a power supply (not included) for operation.
- Audio Applications
-
- Mic Preamp
- Line Preamp
- Line Drive
- Choirs
- Remote Mic Control
- Mic/Line I/O via Removable Phoenix Style Connector
- 125Hz/12dB Low Cut Filter
- Phantom Power
- Four Preset Frequency Notch Filters For Tone and Feedback Control
- Variable Output Limiter/Compressor
- Mic Mute/Mic On Via Contact Closure
- Input Signal & Peak Indicator LEDs
- High Gain Output for Long Distance Applications
- Separate Ground Connections
- Cable Management Systems
- Multiple Mounting Configurations
- Removable Phoenix Style I/O Connectors
- Security Covers Included for Front Panel Level Controls
- Set of Hook and Loop Fasteners
- 2 x Brackets
- 2 x Cable Retainer
- Set of Front Panel Security Covers
- Limited 1-Year Warranty
| Inputs | |
|---|---|
| Type | 1x Balanced mic or line selectable removable 3 position captive screw 1/8" (3.5 mm) spacing |
| Impedance | Balanced: 1.2 k? Unbalanced: 600 ? |
| Phantom Power | 24 V DC, defeatable |
| Low Cut Filters | 12 dB @ 125 Hz, defeatable |
| Line Input Level | 1 V (0 dBV) Balanced 2 V (+6 dBV) Balanced Output Maximum Input 8 V (+15 dBV) |
| Mic Input Level | 46 dB Gain 10 mV (-40 dB) Balanced = 2 V (+6 dBV) Balanced Output, Maximum Input 40 mV (-27 dBV) |
| Output | |
|---|---|
| Type | 1x Balanced mic or line selectable removable 3 position captive screw 1/8" (3.5 mm) spacing |
| Impedance | Balanced: 300 ? Unbalanced: 150 ? |
| Line Output Level | 1 V (0 dBV) In = 2 V (+6 dBV), Maximum Output 6 V (15 dBV) |
| Mic Output | Mic Output Level: 10 mV (-40 dBV) In = 80 mV (-21 dBV) Maximum Output: 300 mV (-10 dBV) |
| Controls | |
|---|---|
| Input Level | 1x Removable Knob with Security Cover |
| Output Level | 1x Removable Knob with Security Cover |
| Limiter | Output Limiter: Threshold Adjust From +18 dB to No Output; Hard Knee Limit |
| Microphone | Microphone Mute: Contact Closure, Removable 2 Position Captive Screw 1/8" (3.5 mm) Spacing Microphone On: Contact Closure, Removable 2 Position Captive Screw 1/8" (3.5 mm) Spacing |
| Dip Switches | Input 1 On/Off Phantom Power 24 V DC Input Mic/Line Select Input 125 Hz/12 dB High Pass Filter Output x1, Mic/Line Select EQ, 12 dB Cut Filters 250 Hz, 1, 2.5, 6.3 kHz |
| Indicators | |
|---|---|
| Input Signal | Green, 25 mV On Threshold |
| Peak | Input Peak: Red, -3 dB Before Clip |
| Limiter | Red, Output Limiter Activation |
| Power | Blue |
| Electrical | |
|---|---|
| Frequency Response | 20 Hz to 20 kHz (�1 dB) |
| THD | 0.06% @ 1 kHz |
| Limiter | Output Limiter: Threshold Adjust 50 mV to No Limiter |
| Signal to Noise Ratio | Line to Line: 85 dBV Mic to Line: 70 dBV Line to Mic: 55 dBV Mic to Mic: 55 dBV |
| Power Requirements | |
|---|---|
| Voltage | 24 V DC |
| Power Consumption | 100 mA 2.4 W |
| General | |
|---|---|
| Chassis | Aluminum |
| Dimensions (HxWxD) | 1.5 x 4 x 2.75" (39 x 101 x 70 mm) |
| Weight | 6 oz (165 g) |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 1.0 lb |


