
Original: $667.09
-70%$667.09
$200.13The Story
- Selectable HI-Pass and Lo-Pass Filter
- Balanced and Unbalanced Inputs
- Input and Output Trim Controls
- Variable Limiter
- Security Covers for Front Panel Controls
- Output, Peak, and Limit LED Indicators
- Removable Phoenix Style I/O Connectors
- Power Supply Sold Separately
- Optional Front and Rear Rack Mount Kits
- Optional Half Rack Mount Kit
The Atlas Sounds TSD-HF11 Paging Horn Crossover and Limiter is specifically designed for use with paging horns in applications where band pass filtering and power limiting is required. For I/O, the device features one detachable balanced Phoenix connector input, one RCA input, one detachable balanced Phoenix connector output, and one RCA output. For controls, it features input and output trim knobs, a selectable Hi-Pass filter via rear panel DIP switches (200 Hz, 300 Hz, 400 Hz, all pass), and a variable limiter to prevent excess signal from entering the amplifier. A security cover can be attached to the front panel to prevent unwanted changes to the system settings.
The unit can be used with a variety of paging horns and amplifiers as its full feature set allows individualized customization based on system requirements. Front rack, rear rack, and half rack mounting kits are available sold separately. The power supply for this unit is also sold separately.
- Hi-Pass Filter
- Provides selectable DIP switch filtering at 200 Hz, 300 Hz, 400 Hz, and all pass
- Security Panel
- Prevents unwanted changes to control settings
- Limited 3-Year Warranty
| Input | 1x Phoenix 1x RCA |
| Output | 1x Phoenix 1x RCA |
| Input Impedance | 10 k? |
| Input Level | 500 mV (-6 dB) balanced 316 mV (-10 dB) unbalanced |
| Frequency Response | 20 to 15,000 Hz |
| THD | 0.2% at 1,000 Hz |
| High Cut Filter | Fixed at 15,000 Hz (18 dB/octave) |
| Low Cut Filters | 200, 300 and 400 Hz (18 dB/octave via rear panel DIP switches) |
| Power Requirements | 24 VDC 60 mA |
| Dimensions (H x W x D) | 1.5 x 4 x 2.5" (38.0 x 101 x 63.5 mm) |
| Weight | Not specified by the manufacturer |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 0.75 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.2 x 3.7 x 2.5" |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- Selectable HI-Pass and Lo-Pass Filter
- Balanced and Unbalanced Inputs
- Input and Output Trim Controls
- Variable Limiter
- Security Covers for Front Panel Controls
- Output, Peak, and Limit LED Indicators
- Removable Phoenix Style I/O Connectors
- Power Supply Sold Separately
- Optional Front and Rear Rack Mount Kits
- Optional Half Rack Mount Kit
The Atlas Sounds TSD-HF11 Paging Horn Crossover and Limiter is specifically designed for use with paging horns in applications where band pass filtering and power limiting is required. For I/O, the device features one detachable balanced Phoenix connector input, one RCA input, one detachable balanced Phoenix connector output, and one RCA output. For controls, it features input and output trim knobs, a selectable Hi-Pass filter via rear panel DIP switches (200 Hz, 300 Hz, 400 Hz, all pass), and a variable limiter to prevent excess signal from entering the amplifier. A security cover can be attached to the front panel to prevent unwanted changes to the system settings.
The unit can be used with a variety of paging horns and amplifiers as its full feature set allows individualized customization based on system requirements. Front rack, rear rack, and half rack mounting kits are available sold separately. The power supply for this unit is also sold separately.
- Hi-Pass Filter
- Provides selectable DIP switch filtering at 200 Hz, 300 Hz, 400 Hz, and all pass
- Security Panel
- Prevents unwanted changes to control settings
- Limited 3-Year Warranty
| Input | 1x Phoenix 1x RCA |
| Output | 1x Phoenix 1x RCA |
| Input Impedance | 10 k? |
| Input Level | 500 mV (-6 dB) balanced 316 mV (-10 dB) unbalanced |
| Frequency Response | 20 to 15,000 Hz |
| THD | 0.2% at 1,000 Hz |
| High Cut Filter | Fixed at 15,000 Hz (18 dB/octave) |
| Low Cut Filters | 200, 300 and 400 Hz (18 dB/octave via rear panel DIP switches) |
| Power Requirements | 24 VDC 60 mA |
| Dimensions (H x W x D) | 1.5 x 4 x 2.5" (38.0 x 101 x 63.5 mm) |
| Weight | Not specified by the manufacturer |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 0.75 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.2 x 3.7 x 2.5" |