
Original: $1.98
-70%$1.98
$0.59The Story
Product details
| No. of Positions | 4Ways |
| Pitch Spacing | 5.08mm |
| Rated Current | 16A |
| Rated Voltage | 300V |
| Wire Connection Method | Screw |
| Wire Size AWG Max | 12AWG |
| Block Orientation | Through Hole Right Angle |
| Product Range | - |
| Wire Size AWG Min | 28AWG |
| Conductor Area CSA | 2.5mm² |
Other details
| Brand | AMPHENOL FCI |
| Part Number | 20020316-H041B01LF |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| No. of Positions | 4Ways |
| Pitch Spacing | 5.08mm |
| Rated Current | 16A |
| Rated Voltage | 300V |
| Wire Connection Method | Screw |
| Wire Size AWG Max | 12AWG |
| Block Orientation | Through Hole Right Angle |
| Product Range | - |
| Wire Size AWG Min | 28AWG |
| Conductor Area CSA | 2.5mm² |
Other details
| Brand | AMPHENOL FCI |
| Part Number | 20020316-H041B01LF |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







