
Original: $17.82
-70%$17.82
$5.35The Story
Product details
| Product Range | - |
| Sensor Connector Size | M12 |
| Sensor Connector Gender | Male |
| No. of Positions | 4 Positions |
| Sensor Contact Type | PCB Pin |
| Sensor Connector Mounting | Right Angle Panel Mount |
| IP / NEMA Rating | IP67 |
| Connector Coding | A Coded |
| Connector Body Material | Brass Body |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 4A |
| Voltage Rating | 250V |
Other details
| Brand | AMPHENOL CONEC |
| Part Number | 43-01205 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Product Range | - |
| Sensor Connector Size | M12 |
| Sensor Connector Gender | Male |
| No. of Positions | 4 Positions |
| Sensor Contact Type | PCB Pin |
| Sensor Connector Mounting | Right Angle Panel Mount |
| IP / NEMA Rating | IP67 |
| Connector Coding | A Coded |
| Connector Body Material | Brass Body |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 4A |
| Voltage Rating | 250V |
Other details
| Brand | AMPHENOL CONEC |
| Part Number | 43-01205 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












