
Original: $1.06
-70%$1.06
$0.32The Story
Product details
| Product Range | PIDG FASTON 250 Series |
| Terminal Type | Female Quick Disconnect |
| Tab Size - Metric | 6.35mm x 0.81mm |
| Tab Size - Imperial | 0.25" x 0.032" |
| Wire Size AWG Min | 22AWG |
| Wire Size AWG Max | 18AWG |
| Insulator Colour | Red |
| Conductor Area CSA | 0.96mm² |
| Insulator Material | Nylon (Polyamide) |
| Terminal Material | Brass |
Other details
| Brand | AMP - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | 8-640903-1 |
| Quantity | Each |
| 3D Product Image EN | |
| CAD Multiple Formats EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Product Range | PIDG FASTON 250 Series |
| Terminal Type | Female Quick Disconnect |
| Tab Size - Metric | 6.35mm x 0.81mm |
| Tab Size - Imperial | 0.25" x 0.032" |
| Wire Size AWG Min | 22AWG |
| Wire Size AWG Max | 18AWG |
| Insulator Colour | Red |
| Conductor Area CSA | 0.96mm² |
| Insulator Material | Nylon (Polyamide) |
| Terminal Material | Brass |
Other details
| Brand | AMP - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | 8-640903-1 |
| Quantity | Each |
| 3D Product Image EN | |
| CAD Multiple Formats EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











