
Original: $0.45
-69%$0.45
$0.14The Story
Product details
| Tab Size - Imperial | 0.312" x 0.032" |
| Insulator Material | Uninsulated |
| Wire Size AWG Max | 12AWG |
| Tab Size - Metric | 7.92mm x 0.81mm |
| Product Range | FASTON 312 Series |
| Wire Size AWG Min | 16AWG |
| Terminal Type | Female Quick Disconnect |
| Terminal Material | Brass |
| Insulator Colour | - |
| Conductor Area CSA | 3mm² |
Other details
| Brand | AMP - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | 61399-1 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN | |
| One Page Summary EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Tab Size - Imperial | 0.312" x 0.032" |
| Insulator Material | Uninsulated |
| Wire Size AWG Max | 12AWG |
| Tab Size - Metric | 7.92mm x 0.81mm |
| Product Range | FASTON 312 Series |
| Wire Size AWG Min | 16AWG |
| Terminal Type | Female Quick Disconnect |
| Terminal Material | Brass |
| Insulator Colour | - |
| Conductor Area CSA | 3mm² |
Other details
| Brand | AMP - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | 61399-1 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN | |
| One Page Summary EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











