đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.21
Original: $0.71
-70%AMP - TE Connectivity 154717-4 Quick Disconnect Terminal Positive Lock 250 Series Female 6.35mm x 0.81mm—
$0.71
$0.21The Story
This is a Quick Disconnect Terminal, Positive Lock 250 Series, Female Quick Disconnect, 6.35mm x 0.81mm product from AMP - TE CONNECTIVITY with the model number 154717-4
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product details
| Product Range | Positive Lock 250 Series |
| Terminal Type | Female Quick Disconnect |
| Tab Size - Metric | 6.35mm x 0.81mm |
| Tab Size - Imperial | 0.25" x 0.032" |
| Wire Size AWG Min | 13AWG |
| Wire Size AWG Max | 11AWG |
| Insulator Colour | - |
| Conductor Area CSA | 4.17mm? |
| Insulator Material | Uninsulated |
| Terminal Material | Phosphor Bronze |
Other details
| Brand | AMP - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | 154717-4 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Description
This is a Quick Disconnect Terminal, Positive Lock 250 Series, Female Quick Disconnect, 6.35mm x 0.81mm product from AMP - TE CONNECTIVITY with the model number 154717-4
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product details
| Product Range | Positive Lock 250 Series |
| Terminal Type | Female Quick Disconnect |
| Tab Size - Metric | 6.35mm x 0.81mm |
| Tab Size - Imperial | 0.25" x 0.032" |
| Wire Size AWG Min | 13AWG |
| Wire Size AWG Max | 11AWG |
| Insulator Colour | - |
| Conductor Area CSA | 4.17mm? |
| Insulator Material | Uninsulated |
| Terminal Material | Phosphor Bronze |
Other details
| Brand | AMP - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | 154717-4 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.











